Website Manager

Now & Next-Level Soccer

Fall 2020 Recreational Soccer Schedules

***Check the schedule EACH WEEK for potential changes***

This Weekend at Rush Union!

Be sure to check your gam location and time. U6's, Hutt and Gaines are HOME Saturday. Sabol and Rohletter are AWAY Saturday.  Lauman and Wintrich are AWAY SUNDAY. 

 

Date

Div

Time

Home (White)

Away (Blue/Gray Stripes)

Field

Sat, 10/31/20

U6

10:00 AM

U6 Gainesame location

U6 Weber

Brook Run Field 1A U6

Sat, 10/31/20

U8

11:00 AM

Hutt

Gaines

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 10/31/20

U10B

11:00 AM

Sabol

U10 Team Wolves

Dunwoody U10 Field #5

Sat, 10/31/20

U10G

1:00 PM

U10 Girls DDY Yellow Jackets

Rohletter

BGC - U10 Field #1

Sun, 11/1/20

U8

2:00 PM

DDY

Lauman 

Boys & Girls Club Field 1

Sun, 11/1/20

U8

3:00 PM

DDY

Wintrich

Boys & Girls Club Field 1

 

 

Windsor Parkway is located at 940 Windsor Parkway Rd, Atlanta, GA 30342. It is near the intersection of Windsor Parkway and Peachtree-Dunwoody. To view a map, click here.

Dunwoody fields are located at 3820 Ashford Dunwoody Road NE, Atlanta, Ga 30319.  To view a map, click here.

Boys and Girls Club Field (BGC Fields) are located at Samuel L. Jones Boys and Girls Club, 450 East Lake Drive, Decatur, Ga 30030. To view a map, click here.

Fall 2020 Recreational Soccer Game Schedule

Date

Div

Time

Home (White)

Away (Blue/Gray Stripes)

Field

Sat, 9/12/20

U6

10:00 AM

Weber

Gaines

Brook Run Field 1A U6

Sat, 9/12/20

U8

10:00 AM

Lauman

Hutt

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 9/12/20

U10B

10:00 AM

Sabol

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

Brook Run Field 2A

Sat, 9/12/20

U10

10:00 AM

Sabol

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

Brook Run Field 2A

Sat, 9/12/20

U8

11:00 AM

Wintrich

Gaines

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 9/19/20

U10G

8:15 AM

Team Panthers

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

Dunwoody U10 Field #6

Sat, 9/19/20

U10B

9:00 AM

Coach Malko

Sabol

Windsor U10 Field #2

Sat, 9/19/20

U6

10:00 AM

Gaines

Weber

Brook Run Field 1A U6

Sat, 9/19/20

U8

10:00 AM

Hutt

Wintrich

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 9/19/20

U8

11:00 AM

Gaines

Lauman

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 9/26/20

U10B

8:30 AM

Sabol

Team Wolves

Dunwoody U10 Field #5

Sat, 9/26/20

U6

9:30 AM

Team 2 - Curt Arey

U6 Gaines

Boys & Girls Club Field 2A

Sat, 9/26/20

U8

10:00 AM

Lauman

Hutt

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 9/26/20

U6

11:00 AM

Team 1 - Jarrod Cone

U6 Weber

Boys & Girls Club Field 2A

Sat, 9/26/20

U8

11:30 AM

Wintrich

Gaines

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 9/26/20

U10G

11:30 AM

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

SHOOTING STARS Coach Gastel/Lau

Windsor U10 Field #2

Sat, 10/3/20

U6

9:30 AM

Team 4 - Brad Dupree

U6 Gaines

Boys & Girls Club Field 3A

Sat, 10/3/20

U10B

10:45 AM

Team Celtic

Sabol

Dunwoody U10 Field #5

Sat, 10/3/20

U6

11:00 AM

Team 6 - Need Coach

U6 Weber

Boys & Girls Club Field 3A

Sat, 10/3/20

U8

12:00 PM

DDY

Lauman

Windsor 1A U8

Sat, 10/3/20

U8

1:00 PM

DDY

Wintrich

Windsor 1B U8

Sat, 10/3/20

U8

1:00 PM

DDY

Hutt

Windsor 1A U8

Sat, 10/3/20

U8

2:00 PM

DDY

Gaines

Windsor 1B U8

Sun, 10/4/20

U10G

2:30 PM

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

Team Ecuador

Brook Run Field 2A

Sat, 10/17/20

U10B

9:00 AM

Sabol

Coach Nick Llewellyn

Brook Run Field 2A

Sat, 10/17/20

U6

10:00 AM

U6 Gaines

Team 7 - Jarrod Cooper

Brook Run Field 1A U6

Sat, 10/17/20

U8

10:00 AM

Hutt

Wintrich

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 10/17/20

U10G

10:15 AM

Coach Brad

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

Windsor U10 Field #2

Sat, 10/17/20

U6

11:00 AM

U6 Weber

Team 4 - Brad Dupree

Brook Run Field 1A U6

Sat, 10/17/20

U8

11:00 AM

Gaines

Lauman

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 10/24/20

U10G

9:00 AM

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

U10 Girls Team Canada

Brook Run Field 2A

Sat, 10/24/20

U6

10:00 AM

U6 Weber

Team 1 - Jarrod Cone

Brook Run Field 1A U6

Sat, 10/24/20

U8

10:00 AM

Lauman

Wintrich

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 10/24/20

U10B

10:30 AM

Sabol

U10 Boys Thursday at 6:15

Brook Run Field 2A

Sat, 10/24/20

U6

11:00 AM

U6 Gaines

Team 3 - Brian Schroeder

Brook Run Field 1A U6

Sun, 10/25/20

U8

2:00 PM

DDY

Hutt

Boys & Girls Club Field 1

Sun, 10/25/20

U8

3:00 PM

DDY

Gaines 

Boys & Girls Club Field 1

Sat, 10/31/20

U6

10:00 AM

U6 Gaines

U6 Weber

Brook Run Field 1A U6

Sat, 10/31/20

U8

11:00 AM

Hutt

Gaines

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 10/31/20

U10B

11:00 AM

Sabol

Team Wolves

Dunwoody U10 Field #5

Sat, 10/31/20

U10G

1:00 PM

Yellow Jackets - Scott Cooper

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

BGC - U10 Field #1

Sun, 11/1/20

U8

2:00 PM

DDY

Lauman 

Boys & Girls Club Field 1

Sun, 11/1/20

U8

3:00 PM

DDY

Wintrich

Boys & Girls Club Field 1

Sat, 11/7/20

U6

9:30 AM

Team 3 - Brian Schroeder

U6 Weber

Boys & Girls Club Field 3A

Sat, 11/7/20

U6

10:00 AM

U6 Gaines

Team 2 - Curt Arey

Brook Run Field 1A U6

Sat, 11/7/20

U8

10:00 AM

Hutt

DDY

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 11/7/20

U8

10:00 AM

Wintrich

DDY

Brook Run Field 1A U8B

Sat, 11/7/20

U10B

10:30 AM

Sabol

Team Celtic

Brook Run Field 2A

Sat, 11/7/20

U8

11:00 AM

Gaines

DDY

Brook Run Field 1A U8A

Sat, 11/7/20

U8

11:00 AM

Lauman

DDY

Brook Run Field 1A U8B

Sat, 11/7/20

U10G

12:00 PM

Rush Union Mighty Rainbow Tigers

DDY Fighting Mares

Brook Run Field 2A

Sat, 11/7/20

U10B

1:30 PM

Sabol

Team Wolves

Brook Run Field 2A

 

MAKE UP GAMES

Date

Div

Time

Home (White)

Away (Blue/Gray Stripes)

Field

Sun, 11/8/20

U8

2:00 PM

DDY

Hutt

Boys & Girls Club Field 1

Sun, 11/8/20

U8

3:00 PM

DDY

Gaines 

Boys & Girls Club Field 1

 

4U TOTS Schedule

Sessions begin Sunday, September 13 and end Sunday, November 8
Sessions are non-competitive and encourage organized movement with the ball.  
The program emphasis is on fun!

 

U4 Session Schedule

 

Sunday, September 13, 2020
Sunday, September 20, 2020
Sunday, September 27, 2020
Sunday, October 04, 2020
Sunday, October 11, 2020     No Session
Sunday, October 18, 2020
Sunday, October 25, 2020
Sunday, November 01, 2020
Sunday, November 08, 2020

 

Fall 2020 Recreational Soccer Practice Schedule

Currently all practices will be held at Brook Run Park.

Please note schedules are subject to change at any point. Please be sure to verify with your coach.

Team

Location

Practice Field

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

6U - Weber

Brook Run

Field 2

6:00 PM

X

X

X

6U - Gaines

Brook Run

 Field 2 

X

X

X

5:00 PM

8UC - Lauman

Brook Run

Field 2

X

X

X

6:00 PM

8UC - Gaines

Brook Run

Field 2

X

X

X

6:00 PM

8UC - Wintrich

Brook Run

Field 2

X

6:00 PM

X

X

8UC - Hutt

Brook Run

Field 2

X

6:00 PM

X

X

10UC - Sabol

Brook Run

Field 1

X

X

X

6:00 PM

10UG - Rohletter

Brook Run

Field 1

X

X

X

6:00 PM

 

Brook Run Park: 4770 N. Peachtree Rd., Dunwoody, GA - OPEN

 

Pleasantdale Park: 3650 Pleasantdale Rd, Atlanta, GA - CLOSED
Pernoshal Park: 2070 Pernoshal Ct, Dunwoody, GA -
CLOSED

Sagamore Hills Elem: 1865 Alderbrook Rd, Atlanta, GA - CLOSED
Cliff Valley School:  2426 Clairmont Road, Atlanta, GA -
CLOSED

 

Field Locations

Brook Run Park

4770 N Peachtree Rd.

Dunwoody, GA 30338

 

Windsor Parkway

980 Windsor Parkway Rd.

Atlanta, GA 30342.

It is near the intersection of Windsor Parkway and Peachtree-Dunwoody. To view a map, click here.

 

Dunwoody Fields

3820 Ashford Dunwoody Road NE

Atlanta, Ga 30319.  To view a map, click here.

 

Boys and Girls Club Field (BGC Fields)

Samuel L. Jones Boys and Girls Club

450 East Lake Drive

Decatur, Ga 30030.  To view a map, click here.

 

Pleasantdale Park

3686 Pleasantdale Rd.

Atlanta, GA 30340

 

Pernoshal Park

4575 N Shallowford Rd.

Dunwoody, GA 30338

 

Dekalb School of the Arts

1192 Clarendon Ave.

Avondale Estates, GA 30002

 

Avondale Dunair 2A/2B

90 George Luther Drive

Decatur, GA 30032

Field Status

Closed Closed

Pleasantdale Park (09:41 AM | 11/13/20)

Open Open

Brook Run Park (fields are at very back of park) (09:41 AM | 11/13/20)